PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Do vesmíru odletel druhý satelit systému Galileo


28.4.2008

Brusel/Bajkonur - Európsky satelitný navigačný systém Galileo má vo vesmíre druhý experimentálny satelit. V nedeľu ho na obežnú dráhu vyniesla z kazašského kozmodrómu Bajkonur raketa Sojuz.

GIOVE-B, umiestnený vo výške 23 222 kilometrov nad Zemou, je druhým experimentálnym satelitom. Prvá družica GIOVE-A je vo vesmíre od decembra 2005.

Satelity GIOVE testujú nové technológie - vrátane najpresnejších hodín vyslaných doteraz do vesmíru - pre systém Galileo, ktorý sa má stať civilnou alternatívou k americkému Globálnemu pozičnému systému (GPS).

Bude pozostávať z 30 satelitov a fungovať by mal začať najneskôr v roku 2013. Podľa eurokomisára pre dopravu Jacqua Barrota je vyslanie druhého experimentálneho satelitu do vesmíru najlepším dôkazom toho, že spustenie systému Galileo je na dobrej ceste.

Bližší a rozsáhlejší informace k tomuto tématu najdete na webu www.stahuje-cely-svet.cz .

Definitívnu zelenú dal tento týždeň systému Galileo Európsky parlament, keď schválil právny základ vrátane technických detailov a pravidiel pre výberové konanie pre prvú fázu budovania infraštruktúry trvajúcu do roku 2013.

Projekt s rozpočtom 3,4 miliardy eur (110,2 miliardy Sk) na roky 2007-2013 sprevádzali dlhé mesiace veľké problémy týkajúce sa jeho financovania.

Pôvodný plán bol zaplatiť Galileo z verejných i súkromných zdrojov, no Európska komisia sa napokon rozhodla pre zmenu po tom, čo stroskotala spolupráca s konzorciom na zriadenie systému. V dôsledku toho sa projekt ocitol v hlbokej kríze.

Európska komisia sa ho však nechcela vzdať a navrhla, aby sa chýbajúca suma 2,4 miliardy eur (77,8 miliardy korún), potrebná na dofinancovanie, zaplatila celá z rozpočtu EÚ.

V novembri minulého roka sa napokon podarilo členským krajinám dospieť k dohode a vyriešiť otázku financovania, keď podporili návrh EK, aby sa použili najmä nevyužité prostriedky z rozpočtovej kapitoly poľnohospodárstvo.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu