PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Islanďanov sužujú dlhy a depresie


19.10.2008

Island bol ešte pre pár dňami považovaný za krajinu s jednou z najvyšších životných úrovní na svete. Aspoň podľa štatistík Organizácie spojených národov. V priebehu niekoľkých týždňov sa však životná realita veľkej časti populácie ostrovného štátu zmenila. Teraz v krajine vládne neistota, nespokojnosť, depresia a dlhy.

Typickým príkladom je podľa servera CNN dvadsaťpäťročná Audur Elin Sigurdardottirová, ktorá ešte donedávna žila "islandský sen." So svojím priateľom si zabezpečila dom a dve autá, na pôžičku. Na splatenie hypoték a financovanie svojho života jej stačil jeden pracovný pomer na plný úväzok a druhý čiastočný.

"Dnes žijem so svojou mamou, mám tri práce, a napriek tomu nestíham splácať," citoval ju server CNN. Islandský finančnícky kolaps nie je len bankovou katastrofou, rovnako, či skôr ešte viac, ničí životy Islanďanov a prevracia ich naruby.

Minulý rok, keď OSN vyhlásila ostrovný štát za najlepšiu krajinu pre život, zažíval akciový trh strmý vzostup a Islanďania využívali výhody jednej z najsilnejších kúpnych síl na svete. Dnes je najstabilnejším a najviac zarábajúcim zamestnaním po prvýkrát po desiatkach rokov opäť rybárstvo. Tresky sú tak na Islande prakticky symbolom istoty a prosperity.

Najväčším problémom pre väčšinu postihnutých ľudí je fakt, že si hypotéky a úvery zabezpečovali v zahraničných menách kvôli výhodnému kurzu, ktorý poskytovala silná islandská koruna. Na Islande sa kvôli týmto pôžičkám vytvoril názov "MyntkEorfulÄan," voľne preložený ako "kôš s peniazmi."

Bližší a rozsáhlejší informace k tomuto tématu najdete na webu www.stahuje-cely-svet.cz .

Po strmom prepade islandskej meny sa však ľudia, ktorí si takto požičiavali peniaze, ocitli v zdanlivo neriešiteľnej situácii. Narýchlo a lacno začali odpredávať majetok, na ktorý si požičali, čo paralyzovalo trh s nehnuteľnosťami, ako aj s automobilmi, vďaka čomu sa kríza rozšírila do celej spoločnosti ako reťazová reakcia.

To serveru CNN dosvedčil aj predajca áut Kolbeinn Blandon. Vo svojom salóne pred príchodom krízy predával okolo 150 áut mesačne, v priebehu októbra však predal iba osem. "Ľudia si autá zabezpečili oveľa lacnejšie, nové a drahšie tu v salóne proste iba stoja a práši sa na ne," povedal Blandon. Veľkú časť áut sa preto chystá previezť späť na kontinent, pričom dúfa, že momentálne silné euro mu náklady na prevoz vykompenzuje.

"Dve deci vína" - to je jediný luxus

Jediným luxusom, ktorý si tak dnes veľká časť populácie 320-tisícového štátu môže dopriať, je pohár vína večer po práci, ako priznal priateľ Sigurdardottirovej. Medzi Islanďanmi rastie hnev každým dňom. Ten smerujú dvoma smermi - na politikov a na bankárov, ktorí problém nechali dospieť do súčasného štádia.

Dvadsaťjedenročný školský pracovník Olafur Sigurdsson ich obviňuje z toho, že sa pred problémami skrývali za zavretými dverami. Napriek tomu, že už niekoľko týždňov vystupujú politici veľmi často v televízii, podľa Sigurdssona "hovoria z cesty." "Títo ľudia idú do televízie, kde na ich tvárach môžeme vidieť, ako sú bezmocní," zhrnul situáciu.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu