PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Elektronické mýto bude 1. januára 2010
Nákladná doprava by mala za diaľnice platiť elektronicky od budúceho roka

14.1.2009

Systém elektronického mýta sa na Slovensku spustí 1. januára 2010. Vyhlásil to v stredu minister dopravy Ľubomír Vážny po tom, ako v utorok Národná diaľničná spoločnosť podpísala zmluvu s výhercom tendra na dodávku konzorciom Ibertax & SanToll.

Až do utorka nemal najväčší tender v histórii Slovenska oficiálneho víťaza. Obstarávateľ Národná diaľničná spoločnosť o prebiehajúcej súťaži informácie neposkytovala. Oznámila len, že z nej vylúčila ďalšie tri zapojené konzorciá.

Zmluvu však mohla podpísať až viac ako deviatich kvôli námietkam vylúčených uchádzačov a po urýchlenej zmene zákona o verejnom obstarávaní, ktorá tieto námietky zarazila.

Bližší a rozsáhlejší informace k tomuto tématu najdete na webu www.stahuje-cely-svet.cz .

Vážny: Peniaze dostanú až po robote

Dodávateľovi mýta však v prípade nedodržania termínu hrozia sankcie a v najhoršom prípade nemusí od štátu dostať vôbec zaplatené.

"Zainvestuje možno päť, šesť miliárd Sk (165,97 až 199,16 milióna eur) a nedostane zaplatené. A, samozrejme, sú tam aj sankcie. Mechanizmus je taký, že by ich to veľmi bolelo. Podľa mňa by to hrozilo do krachu spoločnosti," povedal Vážny.

Žiadne problémy

Tender dlhodobo kritizuje opozícia, ktorá ho označila za predražený. KDH v stredu vyzvalo ministra Vážneho na jeho zrušenie. Medzi dôvody nespokojnosti s priebehom tendra zaradilo cenu víťaznej ponuky, ktorá bola o 199,16 milióna eur (6 miliárd Sk) vyššia ako najnižšia ponuka spomedzi štyroch uchádzačov o zákazku.

Vážny však žiadne pochybnosti v tendri nevidí. Podľa neho vylúčili tri konzorciá zo súťaže preto, lebo nesplnili stanovené podmienky. "Keby sme ich nevylúčili, museli by sme tender opakovať," povedal.

Zároveň tvrdí, že tender nevyhralo konzorcium s najvyššou ponukou, ale jediné, ktoré bolo v súťaži.

Tender na mýto

Do tendru na elektronické mýto sa celkovo prihlásilo päť konzorcií, svoju ponuku však napokon preložili iba konzorciá Tossy, Slovakpass, Ibertax & Santoll a Kapsch. Skupina Satways zložená z Deutsche Telecom, Slovak Telecom a Siemens, svoju ponuku nepredložila.

Národná diaľničná spoločnosť vylúčila z tendra kvôli technickým chybám v ponukách skupiny Tossy, Slovakpass a Kapsch. Víťazom tendra sa tak stalo konzorcium Ibertax & Santoll.

Rozhodnutie Národnej diaľničnej spoločnosti, ktorá mýto obstaráva, potvrdil aj Úrad pre verejné obstarávanie. Zvyšné konzorcia so svojimi námietkami nepochodili.

Víťazné konzorcium neponúka najlacnejšiu cenu, aká bola v súťaži. Plánuje systém dodať za 25,6 miliardy korún. Ponuky ďalších konzorcií boli nižšie, v rozmedzí od 19 miliardy do 22,5 miliárd korún.

Vo finálnej verzii by malo byť spoplatnených 2400 kilometrov ciest. Národná diaľničná spoločnosť v prvom roku s výnosmi presahujúcimi päť miliárd korún, s možnosťou ďalšieho rastu. V roku 2013 by malo elektronické mýto fungovať aj pre osobnú dopravu.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu