PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Rumunské nemocnice: bez úplatku tam riskuješ život

13.8.2010

Nízke platy vyháňajú lekárov za hranice. Tí, čo ostanú, berú úplatky, aby uživili rodinu.

BUKUREŠŤ, BRATISLAVA. Bežné zranenie, mysleli si rodičia deväťročného Cristiana, keď viezli syna so zlomenou rukou do nemocnice. Ten však o štyri dni zomrel na následky infekcie, ktorú v nemocnici dostal.

Cristianov otec pre britskú televíziu BBC povedal, že lekári ho jednoducho ignorovali. Aj lieky na tíšenie bolesti si museli kúpiť z vlastného, na úplatky im už ostalo príliš málo. „Ak by som mal viac peňazí, vrátil by sa domov. Zachránilo by mu to život,“ povedal chlapcov otec.

Nemal peniaze, tak zomrel

V nemocnici skončil aj 63-ročný Mihai Constantinescu. Zdravotná sestra s ním na vozíčku obehala niekoľko lekárov, všetci ho odmietli. Vraj vyzeral príliš chudobne na to, aby im mohol dostatočne zaplatiť. Muž nakoniec zomrel na infarkt, priamo v čakárni.

Tieto príbehy z Rumunska priniesli zahraničné spravodajské portály BBC a New York Times. Oba poukazujú na katastrofálnu situáciu v rumunskom zdravotníctve, kde poskytnutie úplatku je otázkou života a smrti.

Nemocniciam chýbajú dôležité lieky, pacienti si musia doplácať vysoké sumy. A to všetko v Európskej únii na začiatku 21. storočia.

Systém kolabuje

BBC píše, že rumunské zdravotníctvo sa dostalo na pokraj kolapsu. Smeruje do neho najmenej zdrojov zo všetkých krajín Európskej únie, len 3,6 percenta HDP. V Británii je toto číslo dvakrát vyššie, v Nemecku dokonca trikrát. Môže to byť ešte horšie, keďže Medzinárodný menový fond tlačí Rumunsko do výraznejšieho šetrenia.

Dôsledkom podfinancovania sú aj nízke platy lekárov. Začínajúci lekári zarábajú len niečo viac ako tristo eur, zdravotné sestry ešte menej. Preto od roku 2007 odišlo päť­tisíc lekárov do západnej Európy, čo je až desatina všetkých doktorov v krajine. Tam zarábajú aj desaťkrát viac.

Tí, čo ostali, si prilepšujú práve úplatkami, neoficiálne sa dokonca hovorí o cenníkoch, ktoré si nemocnice medzi sebou porovnávajú. Úplatky začínajú pri sto eurách, za operáciu mozgu sa „patrí“ lekárovi dať 5­tisíc eur, píše New York Times.

„Pacienti nechcú, aby sa ich lekár pri liečení bál o živobytie svojej rodiny. Preto je tajná dohoda medzi lekárom a pacientom o tom, že mu poskytne úplatok,“ povedal pre denník lekár Vasile Astarastoe.

Rumunskí lekári sa sťažujú, že do súčasnej pozície ich dostal komunistický režim, ktorý padol pred dvadsiatimi rokmi. Ten na piedestál staval manuálne pracujúci ľud a nevážil si tých, ktorí sa dlhé roky vzdelávali.

Minister zdravotníctva napriek všetkému tvrdí, že jeho rezort na pokraji kolapsu nie je. „Skôr by som hovoril o náročnom období – o križovatke,“ povedal Atilla Cseke pre BBC.

Neverí mu ani prezident

Vysokú mienku o rumunskom zdravotníctve však zrejme nemá ani prezident Traian Basescu, ktorý rutinnú operáciu v roku 2006 absolvoval vo Viedni.

„Bola to ako facka na rumunskú tvár,“ povedala BBC známa operetná speváčka Amelia Antoniu. Aj tá vie o zdravotníctve svoje. Po bežnej operácii v Bukurešti upadla do kómy a takmer umrela.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu