PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Česi chcú zmeniť financovanie cirkví


12.08.2007

Praha - Každý katolík má posielať cirkvi jedno percento z príjmu. Navrhuje to český minister Cyril Svoboda. Inšpiruje sa ním aj Slovensko?

Návrh ministra Cyrila Svobodu (KDU-ČSL), ktorý sa týka financovania církví, je podľa oslovených českých politikov dobrým podnetom pre diskusiu. Svoboda navrhol, aby všetci katolíci každý mesiac posielali svojej cirkvi jedno percento zo svojho príjmu. Tým by sa cirkev vymanila zo závislosti na štáte, napísala Mladá Fronta Dnes.

Svoboda návrhom podľa novín vyvolal nevôľu vo vnútri vlastnej strany. Minister financií a bývalý predseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek povedal, že nápad chápe ako podnet k debate vo vnútri cirkví a nie k vnútrostranníckej debate. "Pochopil som to tak, že pán kolega Svoboda chce vyprovokovať nejakú diskusiu. Chápem to ako výzvu k vnútrocirkevnej diskusii," uviedol Kalousek. Šéf legislatívnej rady vlády Svoboda neverí, že bude schválený zákon týkajúci sa cirkevných reštitúcií. Predniesol preto iné riešenie vo forme jednopercentného odvodu pre cirkvi.

Diskutovať budú politici aj cirkevníci

Miestopredseda ODS Petr Nečas uviedol, že to je jedno z možných riešení situácie. Vládna koalícia ODS, ľudovcov a zelených ale bude o cirkvách ešte rokovať, upozornil. Povedal, že Svobodov model, ktorý sa blíži cirkevnej dani, by v českých pomeroch mohol mať svoje úskalia. Problematické by podľa Nečasa mohlo byť napríklad vyriešenie registra pre odvody.

Predsedkyni klubu zelených v snemovni Kataríne Jacques sa Svobodova myšlienka páči. "Viem si to predstaviť, pretože napríklad v Nemecku to takto funguje. V zásade to považujem za jedno z možných riešení," uviedla. Dodala, že konkrétne o tom ale politici ešte nerokovali. "Je to myšlienka, ktorá stojí za diskusiu," myslí si miestopredseda opozičnej ČSSD Zdeněk Škromach.

Cirkev: Zaujímavé, no nereálne

Mladá Fronta Dnes uviedla, že Svoboda návrhom nahneval straníckeho kolegu a námestníka ministra kultúry Jaromíra Talířa. Ten chystá zákon, ktorý má cirkvám vrátiť majetok znárodnený po roku 1948. Svoboda je však ku schváleniu tohto zákona skeptický. Odvody od veriacich by podľa neho mohli ročne priniesť 600 miliónov až dve miliardy korún.

Návrh nového systému samofinancovania, ktorý v podobnej forme funguje napríklad v Taliansku, poslal Svoboda katolíckym biskupom a na ministerstvo kultúry, ktoré má cirkvi na starosti. Sekretár olomouckého arcibiskupa Petr Gatnar považuje myšlienku za zaujímavú, ale nerealizovateľnú. "Myšlienka je to z môjho pohľadu originálna a vychádza z kresťanského cítenia a pojatia. Ale vzhľadom k situácii, v ktorej sa spoločnosť nachádza, je to utópia," povedal.

NÁŠ NÁZOR:

JE VIDĚT, ŽE SÍLY TEMNA NEUSTÁLE MOHUTNĚ POSILUJÍ ROLI CÍRKEVNÍCH OVLÁDACÍCH PROGRAMŮ NA NEBOHÉ LOUTKOLIDI - VIZ SDĚLENÍ 1925 - ÚROVNĚ OVLÁDACÍCH PROGRAMŮ - V 7. DÍLE - ROZHOVORY S POUČENÍM OD MÝCH PŘÁTEL Z VESMÍRU - NA www.andele-svetla.cz , www.vesmirni-lide.cz.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu