PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Euroobčianske preukazy sa o rok oneskoriaStaré občianske preukazy
od roku 2009 nahradia nové. (Ilustračné foto)

21.09.2007

Bratislava - Nové euroobčianské preukazy začnú platiť až od januára 2009, teda o rok neskôr ako sa očakávalo.

Ešte na jar minister vnútra Robert Kaliňák tvrdil, že nové preukazy budú platiť od roka 2008.

Pôvodne mala polícia vydávať preukazy v euroformáte od januára 2006. Občania nad 60 rokov dostanú nový preukaz zadarmo.

"Nové identifikačné karty budú z viacvrstvového polykarbonátu, ktorý bude vhodný na laserovú personalizáciu," píše sa v stanovisku, ktoré Aktuálne.sk poskytlo ministerstvo vnútra.

Ako vodičský preukaz

Nový občiansky preukaz formátu EÚ bude vyhotovený vo formáte dnešných vodičských preukazov, bez lepenej fotografie s použitím väčšieho množstva bezpečnostných prvkov. Karta bude musieť umožniť v budúcnosti aplikáciu elektronického čipu.

Náklady na výrobu nových eurodokladov by pritom mali klesnúť až o štvtinu. "Najdrahšia ponuka je rádovo o 25 percent lacnejšia, za akú dostávame preukazy dnes, takže v každom prípade bez ohľadu na to kto vyhrá, klesne minimálne o dvadsať až dvadsaťpäť percent," povedal minister Kaliňák.

Kšeft za vyše pol miliardy

Hodnota zákazky by mala byť vyše pol miliardy korún aj s daňou. Kto v tendri zvíťazí má zaručené, že preukazy bude vyrábať minimálne štyri roky. Šéf rezortu vnútra Kaliňák potvrdil, že v rámci ponúk bol rozdiel v cene až tridsať percent. Najlacnejšia ponuka však nespĺňala požadovanú kvalitu.

"To bola kartička, ktorou sa vstupovalo do biliardového klubu," okomentoval to Kaliňák, pričom priznal, že súťaž bola komplikovaná. Posledný tender koncom júla totiž Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) zrušil kvôli neprimeraným požiadavkám ministerstva. Vyhovel tak neuspokojeným uchádzačom.

Ako Aktuálne.sk informovala Helena Fialová z ÚVO námietka proti vylúčeniu z tendra prišla aj tentokrát a to 21. augusta. Neúspešný uchádzač však toto podanie stiahol 11. septembra. Ďalšie sťažnosti na tender ÚVO v súčasnosti neeviduje.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu