PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Lekári chcú plat 2 900 eur, inak odídu do zahraničia


16.10.2007

Bratislava - Slovensku hrozí nedostatok lekárov. Nemocniciam komplikuje situáciu nový Zákonník práce a väčšinu medikov láka lepšie platená práca v zahraničí.

Slovensku podľa predsedu Slovenskej lekárskej komory Milana Dragulu už v súčasnosti chýba 2300 lekárov. Celkovo 350 odišlo pracovať do zahraničia tento rok a podľa prieskumov sa osem z desiatich absolventov chystá pracovať do zahraničia.

Slovenským nemocniciam robí vážny problém nový Zákonník práce, ktorý obmedzuje počet nadčasov. Slovenská lekárska komora vyzvala zdravotníkov, aby dodržiavali platné predpisy a odmietli akékoľvek porušovanie zákonov. Lekári si totiž často vypíšu voľno, ale aj tak zostávajú v práci. Zákonník práce neprináša dobré veci pre občana, podotkol Dragula.

Po roku 2010 sa situácia zhorší

Situácia bude ešte horšia po roku 2010, odkedy chce Európska únia zaviesť 48-hodinový pracovný týždeň. "Skončia sa tak akékoľvek výnimky pre nadčasy, treba sa na to pripraviť," zdôraznil Dragula.

S nedostatkom lekárov budú zápasiť aj ďalšie krajiny Európskej únie. "Tlak na pracovné sily sa ešte zvýši," poznamenal Dragula. Napríklad v Nemecku začínajúcemu lekárovi ponúkajú mesačne základný plat 3 500 eur.

Plat lekára by mal byť 2 900 eur

Na Slovensku je priemerný plat lekárov vrátane služieb a nadčasov asi 34-tisíc korún. Lekár mal vrátane nadčasov a všetkých ostatných platieb priemernú hodinovú mzdu 145 korún v hrubom. "Skúste si za to najať pomocného robotníka na stavbu," poznamenal Dragula.

Aby ohodnotenie lekárov motivovalo a pomohlo zastaviť ich odchod do zahraničia, mal by základný mesačný plat podľa komory postupne dosiahnuť asi 2 900 eur, čo je viac ako 97-tisíc korún. Komora si uvedomuje, že to nie je možné naraz, ale očakáva výraznejšie zvyšovanie platov.

Podľa ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča je úroveň 2900 eur teraz nereálna. "Treba vychádzať z reálnych možností ekonomiky," skonštatoval. Podľa neho sa ministerstvo bude snažiť, aby platy lekárov dosiahli v priemere trojnásobok priemernej mesačnej mzdy v národnom hospodárstve a platy sestier 1,5-násobok.

Chýbajú ambulantní lekári a sestričky

Priemerný vek všeobecných lekárov pre deti aj dospelých je veľmi vysoký, upozornila detská ambulantná lekárka Katarína Šimovičová. Mnohí majú nad 50 rokov a sú aj ambulantní lekári nad 65 a 70 rokov. "Oni sú v podstate nenahraditeľní, mladí nechcú ísť do terénu," dodala pre Aktuálne.sk. Výkony predávajú pod cenu a z tých platieb, ktoré dostanú od poisťovní, musia zaplatiť náklady ambulancie, odvody a prevádzku ambulancie.

Ani jedna ambulantná sestrička nemá priemerný plat na Slovensku, lebo lekári na to nemajú, dodala. Sestričky nechcú ísť do ambulancií, keď sú mladé a vedia cudziu reč, odídu pracovať do zahraničia, kde sú oveľa lepšie zaplatené. Ambulancia nemôže fungovať bez sestry.

"Platy sa pohybujú od minimálnej mzdy, čo je strašne málo. Ony majú potom aj malé dôchodky za 30 alebo 40 rokov ťažkej práce," poznamenala Šimovičová.

Komora žiada viac peňazí do zdravotníctva

Slovenská lekárska komora trvá na tom, aby štát odvádzal za svojich poistencov 5 percent z priemernej mzdy. V súčasnosti sú to štyri percentá a v štátnom rozpočte na budúci rok sa počíta so zvýšením na 4,5 percenta, hoci rezort žiadal 5 percent.

Lekári chcú, aby zvýšené prostriedky išli výhradne na zdravotnú starostlivosť a zvýšenie platov lekárov.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu