PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Brown hrozí: Zatočte s igelitkami, lebo ich zdaním
Čína od júna zakáže bezplatné rozdávanie igelitových tašiek.

2.3.2008

Londýn - Ochranu životného prostredia berie britský premiér Gordon Brown vážne. Supermarketom položil nôž na krk. Do roka prídete s novým riešením, alebo vaše igelitky zdaníme.

Ročne sa v Británii údajne rozdá 13 miliárd plastových tašiek, čo je asi 800 na každú rodinu. Väčšina z nich pritom po pár minútach zmizne v odpadkových košoch.

Prišiel čas zatočiť s igelitkou

"Som presvedčený, že potrebujeme reagovať, a teraz je ten správny čas," vyhlásil Brown v rozhovore pre denník Daily Mail. "Neberieme to na ľahkú váhu. Vplyv na životné prostredie je obrovský, a preto musíme reagovať."

Vo štvrtok pritom spoločnosť Marks & Spencer ohlásila, že za každú u nich vydanú igelitovú tašku zaplatí zákazník päť pencí, ktoré investujú do opravy parkov a detských ihrísk.

Čína zakázala igelitové tašky v obchodoch

Dohodu so supermarketmi pritom Brown podpísal už uplynulý rok. Žiadal zvýšenie obsahu recyklovaného materiálu v taškách a zníženie ich počtu. Ani to nestačilo.

"Dal som jasne najavo, že je čas skončiť s igelitkami raz a navždy," napísal nedávno.

Dane a poplatky zavedie viacero krajín

"O to isté sa snažia aj ďalšie krajiny ako Írsko, Austrália alebo Dánsko. Časť Ameriky a Indie zase bojuje s množstvom odpadu," dodal.

V susednom Írsku platí daň na plastové tašky od roku 2002 a podobná situácia je aj v Dánsku, Belgicku a Švajčiarsku. Naopak v Nemecku a Holandsku za ne platia zákazníci.

Taliansko predaj tašiek spoplatnilo pred desiatimi rokmi a v roku 2010 budú musieť z obchodov zmiznúť úplne. S igelitkami sa pomaly lúči aj Čína, ktorá od júna zakáže obchodom ich bezplatné rozdávanie.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu